8.2 C
İstanbul
Salı, Haziran 2, 2020

Pikniğe Gideceklere 8 Tavsiye

Pikniğe Gideceklere 8 Tavsiye Şimdi bu yazımın sizlere pikniğe gideceklere 8 tavsiye adı altında gerekli bilgileri vereceğiz. Açık havada yazın ve güneşin tadını çıkartmak hem...

Latest Posts

Toprak Kokusu

Karantinada 46.gün. Bir çoğumuz gibi bizde evde hayat başladığından beri eve hapsolmuş şekilde yaşıyoruz. Dile kolay evden çıkmadan geçen 46 gün! Dışarıda yaşadığımız hayatın...

Coronavirus Nedir

Coronavirus Nedir COVID-19 COVID-19, Aralık 2019’da Çin’de ortaya çıkan yeni koronavirüsün neden olduğu hastalıktır. COVID-19 semptomları arasında öksürük, ateş ve nefes darlığı bulunur. Coronavirus ciddi bulaşıcı bir hastalıktır...

Dee Snider’ın Hayatı

Dee Snider'ın Hayatı Dee Snider “Daniel“ Dee ”Snider, Amerikalı bir şarkıcı-söz yazarı, senarist, radyo kişiliği ve oyuncu. 1980'de heavy metal grubu Twisted Sister'in ana vokali...

Depremde Yapılması Gerekenler

Depremde Yapılması Gerekenler Kendinizi ve ailenizi deprem için hazırlayın Depreme hazırlanmak için FEMA üç şey hazırlamanızı önerir: eviniz, aileniz ve topluluğunuz. Ailenizden her birinin bir deprem...

Vücutta Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Magnezyum eksikliği çok sayıda insanı etkiler ve bu işaretler çoğumuzun ağrıyan kaslardan rahatsız uykuya kadar her şeyden şikayet ettiğini gösterir.

vücutta magnezyum eksikliği belirtileri
vücutta magnezyum eksikliği belirtileri

1. Egzersiz sonrası kaslarınız cehennem gibi ağrıyor

Vücutta Magnezyum Eksikliği Belirtileri 1

“Magnezyum, kalsiyum engelleyici olarak hareket ederek kas kasılmasında kilit rol oynuyor” diyor Berry. Cium Kalsiyum kastaki proteinlere bağlandığında kasılmaya neden olur. Çok fazla dolaşımdaki kalsiyum ve / veya çok az magnezyum ile, kasların istemeden kasılmasına ve ağrı ve kramplara neden olabilir.’

Egzersiz sırasında, bu kas kasılmalarını kolaylaştırmak için kalsiyum depolarımızı kullanıyoruz ve terlerken, egzersizden sonra ağrılı kramplara yol açabilecek dengesizlikle sonuçlanan potasyum, sodyum ve magnezyum kaybetmeye başlıyoruz.

Magnezyum spreyler hızlı bir tamamlama için egzersiz öncesi, sırası ve sonrasında kullanılabilir (aşağıya bakınız). Magnezyum eksikliği kas ağrısına yol açabilir.

Vücuttaki Magnezyum Eksikliği Belirtileri
Vücutta Magnezyum Eksikliği Belirtileri

2. Çok yorgunsun

Vücutta Magnezyum Eksikliği Belirtileri 2

Düşük enerji seviyeleri ve yorgunluk, vücuttaki düşük magnezyum seviyelerine bağlanmıştır çünkü vücudun enerji oluşturmak için gerekli olan adenozin tri-fosfat (ATP) üretmesi için magnezyum gerekmektedir, Hay.

“Magnezyum, biyolojik olarak aktif hale getiren Mg-ATP kompleksini oluşturmak için ATP (vücudun enerji kaynağı) ile bağlanması gerekiyor” diyor Berry.

“Bu kilit bir işlemdir, bu nedenle vücut, kan basıncını, kas kasılmasını ve enerji üretimini düzenleyen 300’den fazla reaksiyon için kullanabilir – sadece birkaçını isimlendirmek için”.

Yorgunluk vücutta magnezyum eksikliği belirtileri arasında.

3. Uyumakta zorlanıyorsunuz – ya da uykuda kalıyorsunuz

Vücutta Magnezyum Eksikliği Belirtileri 3

Magnezyum, dinlendirici bir uyku için gereklidir ve böylece dinlenirken vücudumuz yenilenebilir. “Magnezyum, biyolojik olarak aktif hale getiren Mg-ATP kompleksini oluşturmak için ATP (vücudun enerji kaynağı) ile bağlanması gerekiyor” diyor Berry.

“Bu kilit bir süreçtir, böylece vücudun kan basıncını, kas kasılmasını ve enerji üretimini düzenleyen 300’den fazla reaksiyon için kullanabilir”.

Magnezyum ayrıca kas hareketini düzenlemeye yardımcı olmak için kalsiyum ile birlikte çalışan, kas rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle sık sık yatmadan önce “kablolu ve yorgun” olma, ancak uyuyamadığı hissine yardımcı olmak için kullanılır.

Araştırmalar ayrıca magnezyum seviyelerinin çok düşük olduğu zamanlarda uykuda kalmanın daha zor olduğunu göstermiştir. “Magnezyum, sinir sisteminin normal işlevine katkıda bulunur ve böylece uyku rahatsızlığına yardımcı olabilecek sinir sistemi desteği sunar” diyor Hay.

Magnezyum, beyinde GABA adı verilen kimyasal bir nörotransmitteri arttırır, bu da uykunun yanı sıra rahatlamayı da teşvik eder.

Vücuttaki düşük GABA seviyeleri dinlenmeyi zorlaştırabilir. Magnezyum gevşememize yardımcı olarak iyi uykuyu teşvik ediyor, diye açıklıyor Hay ve vücudumuzun uyku döngüsünü nasıl yönettiği konusunda önemli bir faktör.

Nitekim, 2012’de yapılan bir çalışma, yatağa yatmadan sekiz hafta önce alınan 500 mg magnezyumun uykusuzluk seviyelerinde olumlu bir iyileşme gösterdiğini ortaya koydu.

Magnezyum alımının fazlası zarardır bunu unutmayın. Uyku problemi gibi sorunlara yol açabilir.

Vücuttaki Magnezyum Eksikliği Belirtileri
Vücutta Magnezyum Eksikliği Belirtileri

4. Depresyonda hissediyorsunuz

Vücutta Magnezyum Eksikliği Belirtileri 4

“Magnezyum hormonal regülasyonda bir role sahip ve ayrıca depresyon ve endişe gibi ruh halleriyle ilgili yardımcı olabilecek kan şekeri dengesine de yardımcı olabilir” diyor Hay.

“Serotonin gibi beyindeki pozitif nörotransmiterler magnezyum tarafından düzenlenir ve bu nörotransmiterler istikrarlı bir ruh hali için önemlidir.”

Heyecan verici bir şekilde, 2017’deki araştırmacılar, PLoS One dergisinde altı hafta boyunca günde 248 mg magnezyum alan yetişkinlerin depresyon ve anksiyete seviyelerinde önemli bir iyileşme gördüklerini belirten bir çalışma yayınladı.

Berry, “Maliyet, yan etkiler ve hastalara kabul edilebilirlikle sınırlı depresyon için mevcut tedavi seçenekleriyle, çalışma magnezyum takviyelerinin hızlı, güvenli ve kolay erişilebilir bir alternatif olabileceğini gösterdi” dedi.

5. PMS, en iyi niyetlerinizi mahvetti

Vücutta Magnezyum Eksikliği Belirtileri 5

Magnezyum, duygudurum dalgalanmaları, sinirlilik ve depresyon gibi anksiyete, baş ağrısı ve kötü uyku gibi PMS semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Son çalışmalar, B6 vitamini ile magnezyum kullanmanın PMT semptomlarını önemli ölçüde azaltabileceğini göstermiştir. Magnezyum doğal bir kas gevşetici olduğu için PMT ile ilişkili kas kramplarına yardımcı olabilir.

Bu çalışmalardan birinde PMS’li katılımcılar rastgele çalışmanın üç grubundan birine atanmış, bir grup magnezyum, biri magnezyum, B6 vitamini ve bir plasebo almıştır.

Dört ay sonra PMS’nin ortalama skoru üç grupta da anlamlı olarak azaldı, ancak magnezyum ve B6 vitamini alan grupta düşüş en fazla ve plasebo grubunda en düşüktü. Bunun nedeni, magnezyumun yararlarına ek olarak, B6 vitamininin hormonal regülasyon için iyi olmasıdır.

6. Çikolatayı arzuluyorsunuz

Vücutta Magnezyum Eksikliği Belirtileri 6

Spesifik yiyecekler için arzu, besin eksikliğine bağlı olarak gösterebilir ve çikolata ise, en çok yemek için can atıyorsanız, bununla birlikte magnezyum eksikliği nedeni olabilir.

Çikolata magnezyumda yüksektir ve dönemimiz sırasında ve öncesinde seviyelerimiz düştüğü için, bazı uzmanlar adet öncesi çikolatanın menstrüelinde çikolataya ulaştığımızda gerçekte ne istediğimizi öne sürmektedir. En yüksek seviyeler, yüzde 60’ın üzerinde kakao bitter çikolatada bulunur.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri
Magnezyum Eksikliği Belirtileri

7. Başka bir soğuk algınlığı yakaladınız ve spor salonuna gidemediniz

Vücutta Magnezyum Eksikliği Belirtileri 7

Küçük çocuklar ve yaşlılar, olgunlaşmamış bağışıklık sistemlerinden dolayı enfeksiyonlara daha duyarlı olmaları ve [yaşlı insanlarda] yaşlandıkça bağırsakta besin maddelerinin zayıf emiliminin artmasıyla, Magnezyum dahil savunmayı güçlü tutmaya yardımcı olabilecek vitaminler ve mineraller vardır, Meyveye ihtiyaç vardır. Meyveler önemli bir mineraldir; .

“Magnezyumdaki tükenme, çoğu zaman, optimal olmayan bir bağışıklık sistemi de dahil olmak üzere birçok durumda ortaya çıkabilir, çünkü magnezyum, istilacı patojenleri bizi sağlıklı tutmak için hedefleyen antikorların oluşumunda önemli bir ko-faktördür” dedi.

Magnezyum eksikliği göğüs ağrısına sebep olabilir.

Hangi yiyecekler en fazla magnezyum içerir?

İyi magnezyum kaynakları arasında badem, kaju fıstığı ve yerfıstığı, ıspanak, kahverengi pirinç ve edamame ile birlikte siyah fasulye bulunur. Tost hayranı olarak, magnezyum mağazaları sizi hem avokado hem de tam buğday magnezyum ihtiyacının çoğunu karşıladığı için sevecektir.

Magnezyum bakımından zengin bir diyete sahip olmak için, vücudun magnezyum emmesi gereken diğer temel besinleri de sağlayacağı için, çeşitli yiyecek gruplarına sahip çeşitli bir diyet yapılması önerilir.

“Bu, vegan diyetini takip edenlere magnezyum özellikle hayvansal ürünlerde bol olmadığı için harika bir haber” diyor Berry.

Meat Et yiyenler için domuz eti, tavuktan daha iyi bir magnezyum kaynağıdır.

Magnezyum seviyelerimi test edebilir miyim?

Berry, “Vücudunuzdaki diğer besin maddeleri arasında magnezyum seviyelerini belirlemeye yardımcı olacak mineral kontrolü gibi saç dokusu mineral analiz testine girebilirsiniz” diyor.

Magnezyum eksikliği kalp atışı ve kalp ritim bozukluğuna yol açabilir. Bu yüzden magnezyuma ihtiyaç vardır. Ayrıca kabak çekirdeği bir magnezyum kaynağıdır. Günlük magnezyum ihtiyacınızı doktor yardımıyla öğrenebilirsiniz.

Vücutta Magnezyum Eksikliği Belirtileri yazımızı beğendiyseniz En İyi Yüz Serumları yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bizi sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Facebook

Instagram

Twitter

Latest Posts

Toprak Kokusu

Karantinada 46.gün. Bir çoğumuz gibi bizde evde hayat başladığından beri eve hapsolmuş şekilde yaşıyoruz. Dile kolay evden çıkmadan geçen 46 gün! Dışarıda yaşadığımız hayatın...

Coronavirus Nedir

Coronavirus Nedir COVID-19 COVID-19, Aralık 2019’da Çin’de ortaya çıkan yeni koronavirüsün neden olduğu hastalıktır. COVID-19 semptomları arasında öksürük, ateş ve nefes darlığı bulunur. Coronavirus ciddi bulaşıcı bir hastalıktır...

Dee Snider’ın Hayatı

Dee Snider'ın Hayatı Dee Snider “Daniel“ Dee ”Snider, Amerikalı bir şarkıcı-söz yazarı, senarist, radyo kişiliği ve oyuncu. 1980'de heavy metal grubu Twisted Sister'in ana vokali...

Depremde Yapılması Gerekenler

Depremde Yapılması Gerekenler Kendinizi ve ailenizi deprem için hazırlayın Depreme hazırlanmak için FEMA üç şey hazırlamanızı önerir: eviniz, aileniz ve topluluğunuz. Ailenizden her birinin bir deprem...

Bunlara'da Bakın

Canlılar Nasıl Oluştu

Canlılar Nasıl Oluştu Önceki yazımdan bildiğiniz gibi bir teori hakkında konuşuyoruz. Evrendeki gerçek canlılar gezegenler mi? Sorunun cevabına gelmeden önce 2. bölüm olan canlılar nasıl oluştu...

En iyi Oyun Telefonları

En iyi Oyun Telefonları Bu keskin liste ile 2019'un en iyi oyun telefonları için seçtiklerimize bakın! En iyi oyun telefonları, üst düzey donanımları mümkün olan en...

World Of Warcraft Hikayesi

World Of Warcraft Hikayesi Warcraft'ın Tüm hikayesini bu seride paylaşıyorum. İlk yazı da genel bir hikaye anlatımı olacak daha sonra karakterler ve lore üzerine yazılar...

Yatırım Yapılacak En iyi 5 Saat

Yatırım Yapılacak En iyi 5 Saat Saat uzmanlarından ve sektör profesyonellerinden tavsiyeler ile! Mükemmel görünen ve değerini elinde tutacak bir saat satın almak istiyorsanız (ya da...

Oscar ödülleri Tam Listesi

Oscar ödülleri Tam Listesi 91. Oscar Ödülleri 30 Yıl sonra ilk kez sunucusuz gerçekleşen 91. Oscar ödülleri sahiplerini buldu. Los Angeles’ da gerçekleşen ödül töreni Türkiye...

Bülten

En son içeriklerden